KPM Křížen Krážem z.s.

Sponzoři

 logo PRE tisk

logo smer

 

 

GO Modelling 2019

Muzeum Historie vojenství Vídeň, 8-10.3.2019

Soutěž probíhá již řadu let ve vídeňském Arsenalu (Muzeum historie vojenství) ve Vídni. Pořadatelem je IPMS Austria a jedná se o národní mistrovství Rakouska. Je velmi originální tím, že je posazena do pro nás příbuzných prostor vojenského muzea.

Soutěže se kromě domácích klubů plastikových i jiných modelářů účastní také kluby z Německa, Itálie a letos i Francie. V místě je také řada obchodníků z oboru či burza pořádaná IPMS Austria. Podstatnou součástí celé akce je vlastní mistrovství, vyhlášené ve 33 kategoriích. Na vlastní akci je možné se dostat po zakoupení vstupenky do muzea, účast na mistrovství pak po uhrazení startovného. Každý kdo si koupil vstupenku, si mohl prohlédnout nejen vystavené modely, ale i velmi zajímavé vojenské historické muzeum a to včetně oddělené tankové haly. V muzeu na nás dýchá společná historie České republiky a Rakouska, která se zrcadlí ve jménech šlechtických rodů či velitelů armády jako maršál Radetzki, či známý generál Laudon.

Další zajímavou věcí byla možnost účastnit se hodnocení modelů, která byla nabídnuta rakouským kolegou Rainerem Seliskem. Hodnocení se zúčastnil vedoucí výpravy Petr Šámal. Každou kategorii hodnotí tři rozhodčí, kteří si své kategorie na briefingu vyberou (nesmí zde mít vlastní model) a to individuálně. Rozhodčí si určí tři modely dle svého uvážení a ty ohodnotí ve třech kolonkách: obecná úroveň stavby, detailovost a celkový dojem z modelu, body 1 až 5. Výsledky od všech rozhodčích se sečtou, při rovnosti bodů rozhoduje ředitel soutěžní části. Možná dobrý podnět pro hodnocení porovnávacích soutěží u nás. Hodnocení modelů je věnováno sobotní odpoledne.

Po dobu soutěže také probíhá řada workshopů na podiu v atriu muzea v 1. patře. V neděli v půl čtvrté pak na podiu prezident rakouského IPMS pan Reinhardt Pohl zahájil slavnostní vyhlášení soutěže za účasti profesionální speakerky a promítání vítězných modelů na velké plátno (byť pro nás s občas drobně zkomolenými příjmeními).

Naše 4 členná výprava dosáhla celkem 6-ti umístění a cen a rovněž prezentovala naší národní organizaci IPMS CZE působící v rámci Svazu modelářů České republiky, což byl hlavní cíl výjezdu.

Soutěž se všem reprezentantům moc líbila, snad až na nepřílišný dostatek světla v místnostech  vystavenými modely. Rozhodně můžeme tuto soutěž doporučit.

Tabulka vítězných modelářů

ocenění

kategorie

jméno

 

zlato

A6

Petr Šámal

HOS-4 Chickasaw

stříbro

MF5

Jakub Nedvěd

SU-85

stříbro

MF6

Jakub Nedvěd

T-34/85

stříbro

A3

Petr Šámal

F4F-4 Wildcat

stříbro

ZF3

Jan Tomášek

Velorex

oceněný

J

Šimon Vohlídka

P-47 Thunderbolt