KPM Křížen Krážem z.s.

Sponzoři

 logo PRE tisk

logo smer

 

 

Účast modelářů klubu Křížem Krážem na soutěži v Itálii

Členové kroužku se v době covidu, kdy prakticky všechny aktivity byly utlumeny- včetně modelářských soutěží- rozhodli zúčastnit virtuální soutěže, kterou vyhlásili zahraniční kolegové i IPMS (Intermational Plastic Modellers Society) Italy, nazvanou 1st Consorco Internazionale on line IPMS Italia.

Za náš kroužek se zúčastnilo trio sourozenců Kaveckých ze sídliště Písnice. Všichni tři byli oceněni zlatou medailí ve své kategorii. Dejme nyní slovo jednotlivým účastníkům.

Šárka Kavecká,11 let Thunderbolt

soutěže jsem se zúčastnila se svým druhým modelem, americkou stíhačkou P- 47 D 25 RE, Thunderbolt ve měřítku 1/72. Byla to stavebnice od japonské firmy Hasegawa a stavěla se mi dobře. Na vylepšení jsem měla k dispozici sadu na vnitřek letadla a upínací pásy pro pilota. Jako nátěr jsem si vybrala letadlo Glena Eaglestona, amerického stíhacího esa, to je pilot co sestřelil více než pět letadel nepřítele. Z ocenění jsem měla velkou radost.

Pavel Kavecký 13 let Wildcat

Model Wildcata jsem postavil před skoro rokem a byl to můj první model. Je to stíhačka, která se proslavila za druhé světové války v bojích o ostrov Quadalcanal v Pacifiku. Pilotoval ho slavný Marion Carl. Model od čínské firmy Hobby boss byl hodně jednoduchý, největší práci mi dal nátěr letadla, použil jsem poprvé stříkací pistoli. Ocenění si vážím diplom za první místo jsem si pověsil nad postel.

Petr Kavecký 15 let MiG

Do kroužku už chodím dva roky a mám za sebou už nějaké stavby modelů. Pro soutěž v Itálii jsem vybral model stíhacího letadla vyrobeného v SSSR a užívaného československým letectvem MIG 21MF. Model byl od firmy Eduard a byl poměrně složitý. Finiš byl proveden v barvě „přírodního kovu“ a na modelu bylo velké množství obtisků, hlavně popisek.

 

Za náš kroužek jsme rádi, že naši členové se prosadili na zahraniční soutěži a získali nejvyšší ocenění.

 

Martin Tomášek a Petr Šámal, vedoucí.

 

Článek vyšel v časopise MČ Praha Libuš U Nás 2021/09

 

u nas 2021 09 Kavecti Italie

 

 Scalemodelworld 2019, 9.-10.listopadu 2019, Telford, UK

Výprava složená z reprezentantů České republiky, kteří byli nominováni na základě výsledků mistrovské soutěže juniorů a seniorů v roce 2019 opět vyjížděla na vrcholnou akci v Evropě i ve světě v rámci soutěžního setkání plastikových modelářů sdružených v nadnárodní organizaci IPMS (International Plastic Modeller’s Society). Ta vznikla v začátkem 70-tých let právě ve Velké Británii, kde má pod sebou cca 60 národních organizací po celém světě. A IPMS UK také založila tradici každoročního mezinárodního setkání – jak soutěžního tak spolkového, které již přes dvacet let pravidelně probíhá v budovách International Centre městečka Telford v hrabství Shorpshire blízko Birminghamu.

Číst dál: Scalemodelworld 2019

GO Modelling 2019

Muzeum Historie vojenství Vídeň, 8-10.3.2019

Soutěž probíhá již řadu let ve vídeňském Arsenalu (Muzeum historie vojenství) ve Vídni. Pořadatelem je IPMS Austria a jedná se o národní mistrovství Rakouska. Je velmi originální tím, že je posazena do pro nás příbuzných prostor vojenského muzea.

Soutěže se kromě domácích klubů plastikových i jiných modelářů účastní také kluby z Německa, Itálie a letos i Francie. V místě je také řada obchodníků z oboru či burza pořádaná IPMS Austria. Podstatnou součástí celé akce je vlastní mistrovství, vyhlášené ve 33 kategoriích. Na vlastní akci je možné se dostat po zakoupení vstupenky do muzea, účast na mistrovství pak po uhrazení startovného. Každý kdo si koupil vstupenku, si mohl prohlédnout nejen vystavené modely, ale i velmi zajímavé vojenské historické muzeum a to včetně oddělené tankové haly. V muzeu na nás dýchá společná historie České republiky a Rakouska, která se zrcadlí ve jménech šlechtických rodů či velitelů armády jako maršál Radetzki, či známý generál Laudon.

Další zajímavou věcí byla možnost účastnit se hodnocení modelů, která byla nabídnuta rakouským kolegou Rainerem Seliskem. Hodnocení se zúčastnil vedoucí výpravy Petr Šámal. Každou kategorii hodnotí tři rozhodčí, kteří si své kategorie na briefingu vyberou (nesmí zde mít vlastní model) a to individuálně. Rozhodčí si určí tři modely dle svého uvážení a ty ohodnotí ve třech kolonkách: obecná úroveň stavby, detailovost a celkový dojem z modelu, body 1 až 5. Výsledky od všech rozhodčích se sečtou, při rovnosti bodů rozhoduje ředitel soutěžní části. Možná dobrý podnět pro hodnocení porovnávacích soutěží u nás. Hodnocení modelů je věnováno sobotní odpoledne.

Po dobu soutěže také probíhá řada workshopů na podiu v atriu muzea v 1. patře. V neděli v půl čtvrté pak na podiu prezident rakouského IPMS pan Reinhardt Pohl zahájil slavnostní vyhlášení soutěže za účasti profesionální speakerky a promítání vítězných modelů na velké plátno (byť pro nás s občas drobně zkomolenými příjmeními).

Naše 4 členná výprava dosáhla celkem 6-ti umístění a cen a rovněž prezentovala naší národní organizaci IPMS CZE působící v rámci Svazu modelářů České republiky, což byl hlavní cíl výjezdu.

Soutěž se všem reprezentantům moc líbila, snad až na nepřílišný dostatek světla v místnostech  vystavenými modely. Rozhodně můžeme tuto soutěž doporučit.

Tabulka vítězných modelářů

ocenění

kategorie

jméno

 

zlato

A6

Petr Šámal

HOS-4 Chickasaw

stříbro

MF5

Jakub Nedvěd

SU-85

stříbro

MF6

Jakub Nedvěd

T-34/85

stříbro

A3

Petr Šámal

F4F-4 Wildcat

stříbro

ZF3

Jan Tomášek

Velorex

oceněný

J

Šimon Vohlídka

P-47 Thunderbolt