KPM Křížen Krážem z.s.

Sponzoři

 logo PRE tisk

logo smer

 

 

Mistrovství republiky mládeže 2021 a modeláři KPM Křízem Krážem, Obrnice u Mostu

V sobotu 6.11.2021 proběhla vrcholná soutěž v l plastikovém modelářství pro kalendářní rok 2021. Klání proběhlo v Obrnicích (mimo jiné sídle světoznámé modelářské firmy Eduard m.a.), pár kilometrů od severočeského Mostu. Bohužel předchozí období lockdownu a dalších omezení vyplývajících z Covidové situace, kdy kroužky modelářů musely přerušit svou činnost účasti na MR příliš nepřálo, se přesto sešlo skoro padesát soutěžních modelů. My jsme se v našem kroužku snažili, aby každý člen vyslal do soutěže alespoň jeden soutěžní model, což se skoro podařilo a navíc některé děti poslaly až tři soutěžní modely (samozřejmě do různých kategorii). Navíc se tři naši soutěžící zůčastnili mistrovství osobně, organizátor zajistil sobotní dopolední program. Je nutno zde zmínit, že vyhlašovatelem Mistrovství je Svaz modelářů České republiky (SMČR), organizace se ujal KPM Žatec.

Soutěž byla zahájena v pátek v podvečer po slavnostním vyhlášení. Modely se začaly bodovat dle oficiálních pravidel pro bodovací soutěže SMČR. Na modelu se posuzuje dva základní pohledy, a to provedení (detailovost) a shoda modelu se vzorem (skutečným letadlem či tankem). Bodování pak pokračovalo v sobotu. Je potřeba dodat, že podklady pro bodování modelu je především stavební návod a návody k použitým doplňkovým sadám (fotoleptané sady, nová kola či pásy, která jsou lépe a detailněji provedená)

Přítomní soutěžící vyrazili na připravený program, návštěvu muzea zaniklého vojenského letiště zvaného Korea, a schlédnutí rekonstruovaného letadla MiG 21 PFM na letišti Macerka. Mezitím bylo dobodováno, čas na protesty uplynul bez podnětů (modelář má dle pravidel možnost vznést protest na hodnocení). Ve tři hodiny odpoledne začalo slavnostní vyhlášení.

Výsledkem bylo osm medaili pro modeláře Křížem Krážem.

Šárka Kavecká   1. a 2.místo za letadlo P-47 Thunderbolt a automobil Chvrolet 15 cwt

Pavel Kavecký    1. a 2. místi za loď HMS Ajax a tank Pz. Kpfw.VI TigerI

Jakub Hála          1. místi za diorámu „Do švestek doma“

Matouš Hála      3. místo za vrtulník Bell AH 1G Cobra

Vít Ouřada          1. místo za tank Pz.Kpfw.35(t)

Jan Koprnický     1. místo za letadlo Macchi Mc 202 Saetta

Za sebe jsem samozřejmě vyjádřil uspokojení nad výsledkem modelářů KPM Křížem Krážem, a přirozeně doufám, že ne posledními.

Za KPM Křížem Krážem z.s.

Petr Šámal

Účast modelářů klubu Křížem Krážem na soutěži v Itálii

Členové kroužku se v době covidu, kdy prakticky všechny aktivity byly utlumeny- včetně modelářských soutěží- rozhodli zúčastnit virtuální soutěže, kterou vyhlásili zahraniční kolegové i IPMS (Intermational Plastic Modellers Society) Italy, nazvanou 1st Consorco Internazionale on line IPMS Italia.

Za náš kroužek se zúčastnilo trio sourozenců Kaveckých ze sídliště Písnice. Všichni tři byli oceněni zlatou medailí ve své kategorii. Dejme nyní slovo jednotlivým účastníkům.

Šárka Kavecká,11 let Thunderbolt

soutěže jsem se zúčastnila se svým druhým modelem, americkou stíhačkou P- 47 D 25 RE, Thunderbolt ve měřítku 1/72. Byla to stavebnice od japonské firmy Hasegawa a stavěla se mi dobře. Na vylepšení jsem měla k dispozici sadu na vnitřek letadla a upínací pásy pro pilota. Jako nátěr jsem si vybrala letadlo Glena Eaglestona, amerického stíhacího esa, to je pilot co sestřelil více než pět letadel nepřítele. Z ocenění jsem měla velkou radost.

Pavel Kavecký 13 let Wildcat

Model Wildcata jsem postavil před skoro rokem a byl to můj první model. Je to stíhačka, která se proslavila za druhé světové války v bojích o ostrov Quadalcanal v Pacifiku. Pilotoval ho slavný Marion Carl. Model od čínské firmy Hobby boss byl hodně jednoduchý, největší práci mi dal nátěr letadla, použil jsem poprvé stříkací pistoli. Ocenění si vážím diplom za první místo jsem si pověsil nad postel.

Petr Kavecký 15 let MiG

Do kroužku už chodím dva roky a mám za sebou už nějaké stavby modelů. Pro soutěž v Itálii jsem vybral model stíhacího letadla vyrobeného v SSSR a užívaného československým letectvem MIG 21MF. Model byl od firmy Eduard a byl poměrně složitý. Finiš byl proveden v barvě „přírodního kovu“ a na modelu bylo velké množství obtisků, hlavně popisek.

 

Za náš kroužek jsme rádi, že naši členové se prosadili na zahraniční soutěži a získali nejvyšší ocenění.

 

Martin Tomášek a Petr Šámal, vedoucí.

 

Článek vyšel v časopise MČ Praha Libuš U Nás 2021/09

 

u nas 2021 09 Kavecti Italie