KPM Křížen Krážem z.s.

Sponzoři

 logo PRE tisk

logo smer

 

 

Modeláři kroužku Křížem Krážem na Mistrovství republiky mládeže 2017

Letošní mistrovství republiky mládeže v plastikovém modelářství se konalo na Brněnském výstavišti ve dnech 16-17 června v rámci velké modelářské akce Modellbrno 2017. Na mistrovství se zúčastnilo přes 50 modelů od více než 25 soutěžících z celé republiky.

Mistrovství republiky je soutěž, ve které se modely boduje dle oficiálních pravidel Svazu modelářů české republiky, na rozdíl od tzv porovnávacích soutěží (což bylo Modellbrno), kde se hodnotí bez pravidel, pouze pohledovým systémem.

Hodnocení modelu lze rozdělit zhruba do 4 skupin. Geometrie – tedy vzájemná poloha jednotlivých částí, čistota zpracování tedy začistění jednotlivých částí a čistota slepení a sestavení. Dále provedení detailů na modelu tedy jak je ztvárněný např. motor, podvozek, nebo výzbroj letadla či tanku. Naposledy provedení povrchu – tedy zbarvení, jeho složitost, vystínování povrchu a detailů a opotřebení provozem, což je namalování např. odřenin, znečištění od výfuků nebo oleje a benzínu.

Za náš modelářský klub Křížem Krážem se zúčastnili 3 modeláři s celkem 5ti modely. Příjem modelů do soutěže proběh v pátek a od sedmi hodin večer se modely začaly bodovat, což trvalo až do půl jedenácté . V pátek večer také také začala méně oficiální část velké výstavy Modellbrno, která spočívala v přátelském posezení přítomných modelářů včetně zahraničních hostů. Zúčastnil se také generál Rudolf Boček, poslední žijící stíhací pilot za II. světové války ve Velké Británii. Zajímavé bylo, že hudebního doprovod na párty zajistila hudební skupina známého modeláře z Mariánských Lázní Martina Němce. Pak jsme odjeli na ubytování, bydlelo se v hotelu Prosperita u brněnské přehrady, skoro v lese a v klidu.

V sobotu ráno začala hlavní část Modellbrna a na mistrovství bylo dokončeno bodování. Ve 12 hodin byly vyvěšeny předběžné výsledky a začaly časy na protesty a na tzv. obhajoby, což je proces kde musí soutěžící obhájit, že model stavěl opravdu on. To nedopadlo dobře pro jednoho soutěžícího – naštěstí ne od nás. V půl třetí začalo slavnostní vyhlášení výsledků. Z našeho klubu se umístili všichni soutěžící se svými modely na předních místech. Zlatou medaili si odnesl Jakub Nedvěd za model sovětského tanku T34/85, také zlatou medaili má Matyáš Matouš za model německého kolopásového tahače Sd.Kfz.7 a Štěpán Šámal si odnesl 3 stříbrné medaile za letadlo A6M3 Zero, německé útočné dělo Stug. III ausf. B a japonského štábního automobilu Kurogane. V soutěži Modellbrno se umístil Štěpán Šámal, získal ocenění za model Stug. III ausf. G ( ne, není to stejný model jako na mistrovství, je to jiná varianta a jiné měřítko)

Byli jsme rádi, že jsme vyhráli a proslavili zase po roce na mistrovství náš kroužek Křížem Krážem.

 P1090672  P1090681
 P1090665  P1090668
 P1090669  
 

IMG 0012

 

IMG 0013

 

IMG 0006

 

IMG 0001