KPM Křížen Krážem z.s.

Sponzoři

 logo PRE tisk

logo smer

 

 

Rok jsme začali s plným stavem a plným elánem. Hned zkraje se odehrával jeden z největších modelářských svátků zářijový E DAY, v Plzni – Lobzech. Náš kroužek se ho bohužel neúčastnil. Snaha dětí se soustřeďovala na dobudování rozestavěných modelů a vedoucích na přípravu dalšího ročníku naší soutěže Písnice Model Open 2004.

Třetí ročník se uskutečnil v sobotu 18.října 2003 v nových prostorách školy Meteorologická, a přinesl s sebou několik zlomových událostí. Soutěž se stala součástí CMK modelářské ligy, došlo k průlomu nízké účasti minulých ročníků a nás to stálo značnou část našich nervových buněk a málem klubový rozkol. Rozepisovat se podrobněji o hororovém průběhu onoho dne není snad třeba - více naleznete zde odkaz. Musím však konstatovat že modely našich svěřenců se v přívalu konkurence skoro ztratily. Neboli žádná medaile, pouze několik „bramborovek“ vyústily ve více či méně emotivní rekce některých hochů. Možná také proto jsme vynechali listopadový nymburský Kit Saloon. S začátkem listopadu se k nám vrátili dva staronoví členové Vláďa Holotík a Tomáš Novák. (ne však nadlouho). Po vánoční přestávce nás v únoru opustil V. Sekera, se kterým jsme po naplnění pravidla 3x bez omluvy a dost rozvázali „pracovní poměr“. Potom jsme se už soustředili na Modelmánii 2004 (už bez metra) a vzápětí na krajskou postupovku (podruhé pořádanou samostatně za pražský kraj), která se konala na březnové soutěži Prosek Model 2004 a zde se dětem podařilo prolomit neúspěch z Písnické soutěže. Jan Čech si odnesl první místo v malé technice mladších žáků jak z Modelmanie, tak i z prosecké postupovky (s Leopardem 1A5), přidal zde ještě první místo v pětatřicetinách s Jeepem Willys. I když se v tu chvíli umístění nejevilo jako příliš hodnotné (byl totiž v kategorii sám), budoucnost kvalitu jeho práce potvrdila. Na Proseku zabodovali i Mirek Hušek a Marek Lébl v letadlech (oba první místa) a Martin Padevět s M 113 ACAV v bojovce byl třetí. Všichni čtyři se mohli teoreticky těšit na účast na žákovském Mistrovství Republiky ve Zdicích.

M. Lebl si však účast znemožnil dřív než mohl začít. Protože jeho Spitfire Mk. VIII nebyl to pravé ořechové, začal a dokončil mnohem lepší a nadějnější P- 51B Mustang, který záhy odnesl domů s tím, že se pochlubí rodičům. Následovala více než měsíční jím nezaviněná přestávka v docházce. Poté jsme se po dlouhém vyptávání dozvěděli tristní osud jeho modelu, kdy jej vlastní hloupostí zanechal  - zřejmě několik týdnů - ve školní šatně. O konec se pak postarali „inteligentní“ spolužáci. To, že zničil práci svojí i naší možná ani nedomyslel. S takovým přístupem jsme se setkali poprvé a snad naposledy. Ne vždy se práce zadaří….

V kroužku jsme se mezitím snažili se střídavými úspěchy pracovat i s ostatními členy. V koncepci jsme se začali odklánět od používání složitějších doplňků, pokud nebudeme přesvědčeni o dokonalém zvládnutí základních technik čistoty a geometrie. Naopak větší důraz jsme začali klást na kvalitu výchozí stavebnice a na provedení finiše a patinovacích technik. Do vybavení klubu konečně přibyl kvalitní kompresor, který mohl zásobit vzduchem více pistolí najednou.

V květnu jsme se zůčastnili soutěže „Jarní kity“ v Černošicích u Prahy. Přivezli jsme tři první (dvakrát J. Čech, a M. Hušek) a jedno třetí místo (M. Hušek).

Mistrovství republiky žákovských kategorií se konalo ve Zdicích u Berouna. Jeho průběh byl mnohem klidnější nežli před rokem. Děti měly mj. zajištěn výlet do armádního muzea v Lešanech. Po letech úpadku se sjela poměrně solidní a silná konkurence. O to více jsme se mohli těšit z dosud největšího úspěchu našeho kroužku, Jan Čech si odnesl dvojnásobný titul mistra republiky mladších žáků, v obou technikářských kategoriích, za Jeep Willys  v pětatřicetině a Leopard 1A5 ve dvaasedmdesátině. Dokázal bez újmy projít i obhajobou, která se konala již druhý ročník MR. Mirek Hušek byl v silné konkurenci osmý a Martin Padevět třináctý. Školní rok 2003 – 4 tedy skončil - naštěstí pro nás daleko lépe než začal.

za klub
Petr Šámal