KPM Křížen Krážem z.s.

Sponzoři

 logo PRE tisk

logo smer

 

 

V září 2004 se nás v naší klubovně sešlo o tři méně. Po telefonickém dotazu na dotyčné chybějící - tedy dvojici Holotám, Novák a M. Lébla, jsme dostali odpověď, že již chodit nebudou. Protože jsme však již před prázdninami přidali další stříkací box, ustálí se stejně počet členů na maximální číslovce deset.

Petr Molčan po dlouhém a úporném oboustranném boji dokončil jeho čtvrtkový A6M5 model 52 (neboli Zero) a vyzkoušel jej na Plzeňském E Day 2004. Výsledkem byl první klubový úspěch v novém školním roce 3. místo ve sloučené a silně obsazené (mladší a starší žáci dohromady) „Juniorské“ kategorii. Koncem měsíce k nám přibyli dva noví členové z Ohrobce Jakub Adamec a Jiří Grulich.

Opět se přiblížil termín naší soutěže. 4. ročník Písnice Model Open proběhl v sobotu 16. října a oprostil se neblahých záležitostí ročníku minulého. Ředitelování soutěže si vzal na svá bedra Franta Čech, podařilo se zajistit velký počet kvalitních cen, poháry a medaile od nového vedení MČ Libuš. Soutěž byla podruhé (a naposled) součástí seriálu CMK modelářské ligy. Účast se držela na hodnotách minulého roku a v hodnocení jsme přestoupili k mnohem méně náročnému porovnávacímu systému. Soutěž se určitě vydařila. Naším výsledkem byla dvě první místa, J. Čech za již omedailovaného Willyse a Leoparda, jedno druhé P. Molčan za zmíněné Zero a jedno třetí M. Padevět za M 113 ACAV. Mimo to jsme získali dvě Trophy – Cenu P. Uruby získal M. Hušek za Fw 189, pan Uruba se bohužel ze zdravotních důvodů osobně zúčastnit nemohl a J. Čech získal WWP Trophy za Leoparda.

V soutěži se však stýkaly dva systémy rozdělení kategorií – a to dle CMK Ligy (která nerespektuje rozlišení na mladší a starší žáky) a kategorií dle systému SMČR. Především tento souběh způsobil problémy minulého ročníku. Následně po soutěži došlo k rozhodnutí nadále v CMK lize nepokračovat, což mělo poměrně nepříjemnou dohru se zaměstnancem firmy CMK. Po soutěži byl také z kroužku vyloučen druhý a poslední z bratrů Slaměníků za dlouhodobě nevhodné chování. Nabrali jsme také dva nové členy Tomáše Kršku a Martina Berana.

Za necelých 14 dní jsme se vypravili na Nymburský Kit Saloon, kde evergreen Jan Čecha – dvaasedmdesátinový Leopard posbíral kromě třetího místa ve sloučené žákovské kategorii ještě 4. místo v divácké soutěži.
Protože v nastávajícím roce měly proběhnout oslavy 60 let od konce II. světové války a naší městskou část měla navštívit delegace z družebního francouzského městečka, navrhli jsme v rámci spolupráce s naší MČ realizaci výstavky na téma Francouzské ozbrojené síly. Na náklady MČ byly zakoupeny modely s tím, že je členové kroužku do května postaví, ale nakonec, jak to tak chodí, bylo skoro vše úplně jinak.
V novém roce 2005 jsme se soustředili již tradičně na Modelmánii. Jakub Adamec a Jirka Grulich dodělávali své první kousky A6M5 Zero a Dewoitinu 520, další Jirka Hendrych dokončil Morane Saulnier 406. V rámci reciproční návštěvy jsme se však ještě před Modelmánií zůčastnili (sice jenom proxy a díky F. Čechovi) 2. ročníku soutěže Písecký Šturmovik. Výsledek nás ovšem překvapil: 5x první a jedno druhé místo a další dvě první přidal náš pan vedoucí.
Na Modelmánii 2005 se pak se ctí obhájily klubové barvy v jedné z nejsilněji obsazených soutěží co se týká dětských kategorií, které jsem kdy viděl. Petr Molčan byl druhý ve čtvrtkách a Jakub Adamec třetí ve dvaasedmdesátinách, oba shodně se Zery A6M5 mod 52 a ve stejném markingu pilota Takeo Tanimizua. Honza Čech byl druhý s BMP 1 v pětatřicetině a Mirek Hušek získal CMK Trophy za Fw 189.
Koncem dubna proběhla pražská kvalifikace tentokráte pořádaná DDM v Praze 6 na Julisce. V bohužel slabém konkurenčním prostředí jsme „vymetli co se dalo“. Pětkrát první a jednou druhé místo a toho odpovídající postupy na MR do Olomouce. Bohužel to jednoznačně ukazuje na nemohoucnost ostatních pražských dětských kroužků, o „sólových“ modelářích ani nemluvě…

Vzhledem k všudypřítomným přípravám na květnové oslavy jsme se již nikam dále na soutěž nevypravili. V kroužku se pracovalo na dokončení modelů francouzských letadel jedné lodě a tanku, ale bohužel většinou bez dosažení kýženého cíle. Nakonec nám zachraňovali reputaci kolegové modeláři hlavně z oblasti Čáslavi, Sázavy a Prahy. Děkujeme tímto Z. Šebestovi, P. Douskovi, M. Pospíšilovi, V. Neumannovi a M. Senftovi.

Výstavka, která se měla pořádat ve vstupních prostorách školy v Meteorologické se však týden před zahájením díky prosbě Městské části proměnila v týdenní výstavu, jejíž další část již nebyla monotématická, ale věnovala se všem státům bojujícím ve II. světové válce. Díky tomu některé modely Honzy Zemánka obdržely po několika letech konečně obtisky a skoro celá jeho kolekce se celkově „odprašila“. Tato výstava modelů sklidila zasloužený obdiv a uznání od všech návštěvníků.

Po proslaveném květnu následovalo červnové mistrovství v Olomouci, kam se bohužel pouze modely dostaly zásluhou rodiny Molčanových. V nesrovnatelně tvrdší konkurenci než na pražské kvalifikaci na nás zbyla jediná medaile – 3. místo Honzy Čecha v malé technice. Pak už jen jeho bramborová ve velké technice a 6., 7. a 12. místo v letadlových kategoriích pro ostatní. Je potřeba na sobě pořád pracovat. Jakub Adamec šel na MR s jeho prvním modelem a skončil v půlce startovního pole což špatné není, ale ti ostatní mají co zlepšovat. Ono porazit například hradeckého Matysku, to není jen tak!

za klub
Petr Šámal