KPM Křížen Krážem z.s.

Sponzoři

 logo PRE tisk

logo smer

 

 

V roce 2007 se započal osmý rok existence modelářského kroužku Křížem Krážem. Naše sdružení se v tomto kalendářním roce zúčastnilo opět řady soutěží, jednoho seriálu soutěží, najeli jsme na nový způsob vybírání příspěvků, získali nové vybavení, ale především novou a větší klubovnu. Ale popořadě.

Po nemastném – neslaném začátku v září 2006, kdy nás na více než měsíc zbrzdila rekonstrukce dnes již bývalých prostor klubu junior, jsme rok 2007 zahájili již tradiční účastí na soutěži Písecký šturmovik (3.ročník), kterou organizuje spřízněný kroužek píseckých kolegů modelářů v čele s p. Malíkem. Ze soutěže jsme přivezli dvanáct ocenění a to: šest prvních – Čech ml, Čech st., 2x Koranda, Hušek a Adamec, tři druhá Čech, Grulich, Hendrych, a dvě třetí místa. Navíc jednu trophy Honzy Čecha. Jirku Grulicha však jeho úspěchy neodradily od odchodu a 1. 3. se s námi rozloučil. Měsíc před tím jsme ale obdrželi novou posilu v podobě osmiletého Marka Ronovského.

V březnu proběhla velká pražská soutěž Modelmania. Tam jsme však neměli žádného zástupce, což bylo způsobeno především nedostatkem nových dostavěných modelů a z části také tím že někteří členové se organizačně podílí na Modelmanii a tudíž tam nesoutěží.

Prakticky týden nato vyrazila naše výprava až do Stříbra, kde probíhal 1. ročník soutěže Stříbrský modelářský Open Cup. Chtěli jsme tím oplatit již několikanásobnou účast modelářů z kroužku p. Urbana ze Stříbra na naší Písnici Model Open. Hoši se vrátili domů s šesti úspěchy – dvě první, tři druhá a jedno třetí místo. Na soutěžení plodný měsíc březen zakončila 24.3. pražská soutěž Prosek model 2007. Tam jsme vybojovali sice jen tři druhá a jedno třetí místo, ale prvního úspěchu dosáhl novic Marek Ronovský (2. místo s polopásem Sd. Kfz. 10/1).

Měsíc duben se již několik let nese ve znamení mezinárodní soutěže v maďarském Mosoni. Letošní Mosonmagyarovar 2007 navštívila výprava vedená Frantou Čechem. Z prestižního mezinárodního klání si Honza Čech odvezl 1. a 2. místo za M2A2 Bradley který toho posbíral už poměrně slušnou řadu, a M 113. Tomáš Koranda byl čtvrtý se Shermanem. Konec března s sebou přinesl kvalifikační bodovačku pro postup na mistrovství republiky žáků pořádanou klubem v Černošicích (netušili jsme že bude kvalifikací poslední, neboť pro r. 2008 a patrně další jsou krajské postupovky zrušeny). Bohužel účastnili se pouze dva členové. Zbytek je buď již juniory, nebo nestihl dodělat soutěžní model. Oba soutěžící Jan Čech a Tomáš Koranda se za 1. a 2. místo kvalifikovali.

Těmi kteří to nestihli byl Jakub Adamec a Petr Molčan. V prvním případě Jakub bohužel doplatil na příliš ambiciózní projekt stavby L-39 Albatrose s několika sadami doplňků, který nakonec definitivně přerušil – škoda ztracené energie a času. Pro něj i pro vedoucí je to poučení. Petr svého čtvrtkového Tempesta také neměl zdaleka v kupě. Projevilo se vynechávání schůzek a pomalé tempo práce. Ostatní členové již patřili do juniorského věku, ale dokončení modelů nebylo v dohledu. Jirka Hendrych nebyl se svojí Il-2 příliš daleko, Martin Padevět si prožil osobní modelářský horror se stavbou vrtulníkového křižníku Jeanne d Arc která nakonec skončila pádem poličky na skoro hotový model, a Martin zahodil více než rok práce... Poté se vrátil k sotva začaté stavbě tanku M-3 Lee 1/35. Jakub Hospodský se velmi zvolna začal prokousávat stavbou dvaasedmdesátiny tanku M-3 Grant, a Mirek Hušek i vzhledem k časovému vytížení studenta, zvolna pokračoval na velmi složitém projektu A-desítky se zástavbou setu Aires a několika sad kovových doplňků. Služebně nejmladší Marek Ronovský pracoval na svém prvním klubovém modelu - polopásu Sd. Kfz. 251/22.

Jaro bylo v plném rozpuku a s ním modelářská sezóna. V květnu 8. ročník Novopackého šutráku, který byl tentokrát i třetím kolem (ze šesti) CMK Ligy, což je seriál soutěží podporovaných modelářskými firmami MPM a CMK. Svůj CMK ligový debut 19.5. si vyzkoušeli Honza Čech a Tomáš Koranda a odnesli si 2. a 4. místo. Franta byl jedenáctý ale i tak obdržel 4 body do celkového hodnocení. Přišel červen, konec školního roku a s ním vrchol sezóny pro zatím ještě žáky, ale i řadu ostatním modelářů  - soutěž Model Brno 2007 a s ním poprvé ale ne naposledy spojené Mistrovství republiky žáků. Naše účast na MR se - jak vyplývá výše - omezila na Jana Čecha -  a Tomáše Korandu, oba starší žáci. Honza byl osmý v pětatřicetinách  a čtvrtý ve dvaasedmdesátinách a Tomáš jedenáctý. Bylo to trochu zklamání – zvláště čtvrté místo Honzova Sturmgeschutze IV, ale co se dalo dělat. Přišly prázdniny a s nimi dvouměsíční přestávka.

Po prázdninách se členové sešli sice ještě všichni, ale koncem měsíce září ukončil činnost Tomáš Koranda. Osmého září jsme vyrazili na IV. Kolo CMK ligy do Mladé Boleslavi. Tam Honza Čech se Stugem vyhrál a smazal tím nepříjemnou bramboru z MR. Franta si polepšil a byl čtvrtý. To už se na obzoru objevila účast na další významné akci modelářského roku, Eduardském E day. Protože je to jediné místo kde je možné se prostřednictvím klubového stolu prezentovat, neváhali jsme a využili toho. Výsledek byl nad očekávání – získali jsme Zvláštní cenu SIG a klubové prezentace za náš klubový stůl.
V září jsme také dostávali první signály o tom, že bychom mohli získat po letech konečně větší prostory. Díky aktivitám MČ Praha Libuš a vedoucí klubu Junior Ing. Lenky Koudelkové začalo vše dostávat pevnější obrysy, a koncem září bylo jasné že kroužek získá větší prostory v podobě místnosti v bývalé anglické škole - budoucím klubu Junior. V říjnu jsme stačili objet další kolo CMK ligy na soutěži v Čáslavi, a Honza s Frantou si připsali další body do celkové tabulky.

Do příprav na stěhování začaly přípravy naší soutěže, 8. ročníku soutěže Písnice model open 2007. Ta úspěšně proběhla 3.11.2007 za podpory MČ Praha - Libuš. Účastnilo se jí cca 180 modelů, za bohaté účasti sponzorů. Více uvádí samostatný článek, který byl publikován v časopise MČ U nás a v modelářském periodiku Novinky. Listopad byl plně ve znamení zařizování nových prostor. Podařilo se nám také – díky štědrosti sponzorů doplnit barvy a nástrojové vybavení o přenosný kompresor Syntec, a nové stříkací pistole Fengda.

Rok se začal sice nachylovat ke svému konci, ale nás čekala ještě poslední předvánoční soutěž v Trmicích, kde vyvrcholila letošní CMK liga. A Honza Čech si odnesl medaili za celkové třetí místo, Franta bohužel jenom bramborové čtvrté, ale co není může být.

Za Křížem Krážem zapsal
Petr Šámal